Antrenörlerimizi Tanıyalım Köşesi - Levent Sağlam

ANA SAYFA HABERLER
SUTOPU
Antrenörlerimizi Tanıyalım Köşesi - Levent Sağlam

Kısa kısa


İsim, soyisim: Levent Sağlam
Doğum tarihi: 17.3.1983
Burcu : Balık
Çalıştırdığı takım: ASSK

Bu ayki “Antrenörlerimizi tanıyalım” köşemizin   ASSK Sutopu takımı  baş antrenörümüz Levent Sağlam, kendisine yönelttiğimiz soruları, bizler için yanıtladı.

Sutopu sporu ile ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Sutopu sporu ile ilk defa devam ettiğim yüzme okulunun organize edildiği havuzda tanıştım. . Suyun içerisinde oyun oynanan bir branş olması ilgimi çekti.  Bir çocuk için çok çok önemli olan oyun kavramını bir spor branşının içinde görmek beni sutopuna başlamaya yönlendirdi.

Sutopu antrenörlüğünü profesyonel meslek haline getirmeniz nasıl oldu?

         Profesyonel iş kavramının hayatımızın üçte ikisini kapladığı düşünülürse, insanın sevdiği işi yapmasının kendi mutluluğu için çok önemli bir unsur olduğu apaçık bir olgu olarak önümüzde durmakta. Sporu, özellikle sutopunu çok sevdiğim için  hayatımın geneline sporu ve sutopunu yansıtmak istedim. Bu  isteğim bana sutopu antrenörlüğü yapma kararını aldırdı. Bu sebeple üniversite tercihimi de bu yönde yaptım ve antrenörlük serüvenim başlamış oldu.

Bu spora ilk başladığınız yıllarda, sizi çok etkileyen bir antrenörünüz oldu mu? Olduysa, sizi etkileyen yanını veya olayı aktarabilir misiniz?

           Bu soruya buradan net bir cevap vermek istemememin sebebi; beni etkileyen bir değil bir çok antrenör olmasıdır. Kulübümüzün içinden veya kulübümüzün dışından birçok duayen antrenörle birlikte çalışma şansı bulduğum için çok şanslı olduğumu belirtmekle yetineceğim.

Zorlu bir maça / yarışmaya hazırlanırken neler yaparsınız?

           Bir maça hazırlık süreci, teknik ekibimizle çok uzun zamanımızı almaktadır.  Rakip takım analizi, teknik toplantılar, video analizleri ve birçok detayın konuşulduğu tartışmalar vetoplantılar...

Maçlarda / yarışmalarda şans getirdiğine inandığınız bir uğurunuz var mı? Örnek: kırmızı giymek, yanınıza uğur getirdiğine inandığınız bir eşya almak vb

          En son kazandığımız maçta giydiğim kıyafetlerin aynısını giymek, sakal tıraşı olmak . Kimse beni sakal tıraşı olmadan bir maça çıkaramaz :)

Sporcularınızdan sizi 3 kelime ile tanımlamalarını istesek, bunlar sizce ne olurdu?

           İnatçı, kuralcı, korumacı.

           Umarım böyle düşünüyorlardır :)

Sizin için bir “ideal sporcu” tanımı var mı? Sporda başarının sırrı nedir?

           Tabi ki var; yılmayan, cesur, yiğitçe mücadele eden, rakibine her zaman saygılı, dürüst, kurallar dahilinde önüne konan tüm görevlerini mükemmel şekilde yerine getirme sorumluluğunu bilen ve birçok etik değeri üzerinde taşıyan kişidir.

Sporda başarının sırrı; çok çalışmak ve sporun felsefesini kavramış olmaktır.

Zorlu bir mücadelenin ardından kazanılan bir kupayı/birinciliği nasıl kutlamaktan hoşlanırsınız?

               Tüm takım ile yenilecek bir yemek ile başarıyı kutlamak bana müthiş bir keyif verir.

Burgazada ve ASSK sizin için ne ifade ediyor?

        Burgazada; tarifi mümkün olmayacak bir şekilde sevdiğim bir toprak parçası, yuva.

        ASSK; denizin üzerine inşa edilmiş taş ve betondan yapılmış bir binadan öte; hayatımızın en güzel anılarının yaşandığı, çocukluğumuzun geçtiği, bir aile olarak birlikte yaşamayı seçtiğimiz, çok sevdiğimiz insanlarla dolu, vazgeçilmez, uzak kaldığımızda çok özlediğimiz, büyük bir spor kültürüyle yoğrulmuş nesillerin yetiştiği ve bu yetişen nesillerin yetişmesinde katkı sağladığım için kendimi şanslı hissettiğim, armasına aşık olduğumuz, marşını duyduğumuzda gözlerimizin dolduğu yer!

Bu spora başlamak isteyen gençler ve velileri için öneri ve ipuçlarınız var mı?

Dünyanın en güzel sporu ile karşılaşacaklar ve bu spor aracılığı ile hayatın ta kendisini tecrübe etme fırsatını yakalayacaklar. Bu sürecin ve kazandırdıklarının keyfini çıkarmaya baksınlar...

Top