ONUR KÖŞESİ

ANA SAYFA
KULÜP
ONUR KÖŞESİ

Yüzme Dalı

Adalar Su Sporları Kulübü kuruluş yılı olan 1963 yılından itibaren yüzme dalında büyük başarılar elde etmiş ve 100’ü aşkın Türkiye rekorunun da sahibi olmuştur. Kulübümüzün ilk rekor kıran yüzücüleri erkeklerde Ümit Oğuzoğlu, Kadınlarda Nilgün Börekçi‘dir. Kulübümüzde 1963-1973 yılları arasında yetişen diğer rekortmen yüzücülerimiz arasında Lale Kohen, Eser Gökçay, Nur Pahiya, Ahmet Sulu, Pandeli Biriçevski bulunmaktadır. Bayrak yüzme yarışlarında rekor kıran sporcularımız arasında Kadınlarda Miriam Bahar, Yona Şonman, Fevziye Somuncuoğlu, Nilgün Börekçi; erkeklerde ise Nusret Elgin, Ahmet Sulu, Yorgo Dimitriadis ve Panayot Sitilyanopulos‘u sayabiliriz. Diğer şampiyon ve başarılı yüzücülerimiz olarak Orhan Erbelger, Yılmaz Sezgün, Ömer Tolga, Aleks Mordo, Deniz Ojalvo, Lambo Nikodinoviç, Yani Madyanoz, Davit Maden, Yolen Fransua, Salvo Mitrani, Berti Burudo, Niko Markopulos, Hanri Kanditan, Hanri Kandiyoti, Koço Grigoryadis, Mihal Maksimiyadis, Metin Mansur, Miriam Marcus, Miriam Bahar, Seta Hoşboyar, Beste Gökçay, Zeynep Oğuzoğlu, Murat Akgün, Meri Reisoğlu, Dilek Balkan, Lale Hamzagil, Sabiha Temel, Nurten Çizmeci’yi sayabiliriz.

Kulübümüzün yüzme ve sutopu sporunda ilk antrenörü Selahattin Türkmen Bey, tramplen atlama dalında ise Golyo Çalmof Bey’dir. ASSK’nın elde ettiği başarılarda Selahattin Türkmen ve ilerleyen yıllarda İbrahim Sulu hocalarımızın emek ve katkıları büyüktür.

Kulübümüzün ilk yıllarında spordaki bu başarıların kazanılmasında devrin Umumi Kaptanları Mehmet Oğuzoğlu, Enver Uzunoğlu ve Abdullah Börekçi büyüklerimizin emek ve katkılarını da takdirle anıyoruz.

Yüzme’de 1973-1990 yılları arasında kulüpte yetişerek öne çıkan sporcularımız arasında ise,

  • Adnan Onursal,
  • Alp Olcaytu,
  • Arik Ojalvo,
  • Aykut Yılmaz,
  • Ayşe Kaya,
  • Bernd Raymund,
  • Beysun Öztop,
  • Burak Civanoğlu,
  • Candan Güngör,
  • Cavidan Güreller,
  • Cavidan Yeşko,
  • Cem Kaya,
  • Cenk Cankat,
  • Çiğdem Aktan,
  • Çiğdem Konuk,
  • Didem Ersoy,
  • Dikris Taşkıran
  • Dilek Safer,
  • Ebru Durmuş,
  • Ece Uran,
  • Emir Diri,
  • Emre Koyuncuoğlu,
  • Ender Merter
  • Esen Koyuncuoğlu
  • Figen Gökdemir,
  • Filiz Gülten,
  • Firuzan Yüce,
  • Frank Koch,
  • Garin Taşkıran Sultan Akten,
  • Gigi Rossini,
  • Gino Rossini,
  • Gisela Köhle,
  • Güneş Eser,
  • Hakan Hatipoğlu,
  • Haluk Okay,
  • Hande Onursal,
  • Kornelya Koch,
  • Laki Miçakis,
  • Lebriz Karaman,
  • Mehmet Taman,
  • Meltem Buyurgan,
  • Mine Kaçmaz,
  • Murat Buyurgan,
  • Murat Turan,
  • Musa Uzunoğlu,
  • Mustafa Duman,
  • Müge Korkmaz,
  • Nahit Karslı,
  • Nilüfer Uzunoğlu,
  • Onurkan Güvensel,
  • Orhan Bahtiyar,
  • Ömer Ünal,
  • Özge Karaca,
  • Özlem Ersoy,
  • Peter Köhle,
  • Rafi Siropyan,
  • Rodi Boritzer,
  • Rolf Köhle,
  • Seda Bahtiyar,
  • Seda Teber,
  • Sedat Kavlak,
  • Selin Çizmeciyan,
  • Selin Eyüboğlu,
  • Selma Aktan,
  • Serkan Fırat,
  • Sezar Algül,
  • Sinan Erbelger,
  • Suzi Köhle,
  • Süha Enginkök,
  • Şule Sencer,
  • Tomi Tokas,
  • Tuba Akel,
  • Tuğçe Börekçi,
  • Ümit Cengiz,
  • Viron Damyanoğlu,
  • Zeynep Algın ve
  • Zeynep Karu’nu sayabiliriz.

Yüzme dalındaki başarılar 1992 yılına kadar devam edebilmiş ancak bu yıllarda müsabaka sezonlarının kış aylarına kaydırılması nedeniyle kulübümüzün deniz aşırı bir yerde kurulmuş olması ve ısıtmalı kapalı havuzunun da bulunmaması nedeniyle kış dönemlerinde randımanlı çalışma imkanı bulamamış ve sadece Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün kapalı havuzlarından bir veya iki kulvar tahsisi alınarak çalışma imkanı bulunabilmesi sebebiyle de yüzme dalımızın gerilemesine neden olmuştur. Türkiye genelinde kendilerine ait kapalı yüzme havuzuna sahip olan kulüplerin yüzme branşında başarıda öne geçmeleri, aralıksız ve çok çalışma isteyen bu spor dalında uzun süreli çalışma imkanı bulamayan kulübümüz ve benzer kulüpler için gerilemenin tabii bir sonucu olmuştur.

Sutopu Dalı

Adalar Su Sporları Kulübü, Sutopu dalında Türkiye genelinde büyük başarılara sahip bir kulüptür ve sutopundaki bu başarıları da halen devam etmektedir.

  • ASSK, Türkiye Sutopu Deplasmanlı 1.Liginde Erkek Büyükler Kategorisinde 1988 ve 1990 yıllarında iki (2) defa Türkiye Şampiyonu olmuş ve bu ligde 13 kez de Lig ikincisi olma başarısını göstermiştir.
  • Kadın Büyükler Sutopu takımı ise (oynanan yıllar itibariyle) Sutopu 1.Liginde altı kez Türkiye Şampiyonluğunu kazanmış ve dört kez de Federasyon kupası şampiyonu olarak başarı elde etmiştir.
  • Sutopu Liglerinde yer alan diğer sutopu takımlarımızdan Gençler Sutoputakımımız 1.Ligde yedi kez , Ümit Sutopu takımımız 3 kez, Yıldız takımı 5 kez , Küçük Takım 7 kez Türkiye Şampiyonluğunu kazanmışlardır.

Sutopu dalında kulübümüze ilk şampiyonluğu kazandırmış ve kulübümüzde yetişerek lisansiye olan sporcuları ;

Sutopu dalında kulübümüze ilk şampiyonluğu kazandırmış ve kulübümüzde yetişerek lisansiye olan sporcuları ;

  • Orhan Erbelger,
  • Ömer Tolga,
  • Kozma Elmasoğlu,
  • Yorgo Dimitriadis,
  • Ümit Oğuzoğlu,
  • Ahmet Oğuzoğlu,
  • Panayot Stilyanopulos,
  • Alen Giz,
  • Mario Ovadia,
  • Lambo Nikodinoviç ve
  • Nusret Elgin isimli sporcularımızdır.

Sonraki yıllarda yine kulübümüzde yetişerek pek çoğu Milli olmuş ve başarılı sonuçlara imza atmış sutopu sporcularımızın başında;

  • Ahmet Sulu,
  • Albert Belevi,
  • Alkan Şenli,
  • Alp Olcaytu,
  • Alper Can,
  • Altan Borakas,
  • Altuğ Özarslan,
  • Andre Mikov,
  • Antoni Caloni,
  • Aret Siropyan,
  • Ari Yıldız,
  • Ata Akın,
  • Ata Bayraktaroğlu,
  • Atilla Kurban,
  • Avi Yensarfati,
  • Aydın Üçer,
  • Aykut Aktan,
  • Aykut Yılmaz,
  • Aziz Sarraf,
  • Berk Altın,
  • Burak Dördüncü,
  • Burak İnceçam,
  • Bülent Küçükçolak,
  • Bülent Tolga,
  • Can Atmaca,
  • Can Dilbener,
  • Can Oğuzoğlu,
  • Can Uran,
  • Gür Emirgil,
  • Cenk Cankat,
  • Claude Ada,
  • David Maden,
  • Deniz Sezgin,
  • Dimitry Kasenaki,
  • Ediz Erdaş,
  • Eli Karavil,
  • Emirhan Otman,
  • Emre Atakan,
  • Emre Kaner,
  • Emre Küçükçolak,
  • Emre Yılmaz,
  • Ercüment Börekçi,
  • Erhan Erbelger,
  • Erhan Kıvılcımer,
  • Erhan Tulga,
  • Erkan Kavlak,
  • Erol Baliyan,
  • Ersel Gürpınar,
  • Eylem Tuncer,
  • Eytan Cerasi,
  • Fani Mega,
  • Fatih Aktan,
  • Fatih Özgür,
  • Fırat Hancı,
  • Fikret Yanık,
  • Filip Melapulos,
  • Fredi Karavil,
  • Gigi Rossini,
  • Gino Rossini,
  • Gökçe Atıcı,
  • Gökhan Gönenli,
  • Hakan Hatipoğlu,
  • Hakan Tulga,
  • Haluk Yanık,
  • Hanri Kandiyoti,
  • Hanry Kanditan,
  • Haşim Kurt,
  • Hayim İnzelberg,
  • Henri İnzelberg,
  • Hristo Defnapatitis,
  • Hüseyin Akarsu,
  • Hüseyin Topçuoğlu,
  • İlço Kösev,
  • İsmail Aksüyek,
  • İsmail Kirazcı,
  • Jack Kornfilt,
  • Jorj  Kazar,
  • Kemal Aksüyek,
  • Kemal Durmuş,
  • Kerem Aslantaş,
  • Kerem Çavdar,
  • Kerem Olcaytu,
  • Korhan Sipahi,
  • Kostandinos Uludağ,
  • Kris Karabina,
  • Kriton Markoğlu,
  • Levent Sağlam,
  • Levent Yiğitbaş,
  • Mahmut Aydın,
  • Maki Sotiriadis,
  • Manol Taylan,
  • Marko Markoğlu,
  • Mehmet Oğuzoğlu,
  • Mengü Şeker,
  • Mert Atakoğlu,
  • Mert Öğüt,
  • Metin Mitrani,
  • Mıgır Cincioğlu,
  • Michael Taylan,
  • Mordo Ada,
  • Mordo Moris,
  • Moris Eskanazi,
  • Murat Akgün,
  • Murat Akıncı,
  • Murat Beri,
  • Murat Karakurt,
  • Musa Uzunoğlu,
  • Mustafa Biçer,
  • Mustafa Esin,
  • Naşo Karabina,
  • Nedim Bayraktaroğlu,
  • Niko Atanasyadis,
  • Ogün Abacı,
  • Onur Akın,
  • Ozan Gürdal,
  • Ömer Akın,
  • Ömer Aktel,
  • Ömer Ünal,
  • Reha Ören,
  • Robert Köhle,
  • Roni İzmirliyan,
  • Ruli İgnatiadis,
  • Salvo Mitrani,
  • Samuel Karavil,
  • Sayat Derya,
  • Sedat Kavlak,
  • Serkan Fırat,
  • Sevan Aslanyan,
  • Sezai Sevgin,
  • Sinan Naipoğlu,
  • Tahsin Bayraktaroğlu,
  • Tarık Tüzün,
  • Tayga Tolga,
  • Tibet Tolga,
  • Tommy Tokas,
  • Tony Kaloni,
  • Tuğrul Börekçi,
  • Uğur Üstünel,
  • Umut Oğuzoğlu,
  • Vahap Algın,
  • Vedat Sadioğlu,
  • Vikent Yeşko,
  • Vladimir Kirof,
  • Yakov Taylan,
  • Yasin Durmuş,
  • Yorgo Demircioğlu,
  • Yorgo Stafidis’i sayabiliriz.

1985 Yılına kadar kulübümüze sutopu spor dalında oyuncu transferi yapılmamış kulübün içinden yetişen sporcular ile müsabakalara iştirak edilmiştir. İlk transfer 1984 yılında sutopunda yapılmış ve Savaş Türk sutopu takımımıza dahil edilen ilk sporcumuz olmuştur. Devam eden yıllarda Ali Uysal, Ahmet Ertan, Mahmut Aydın, Esen Talu, Cem Koçtürk, Sühan Seldüz, Saygun Seldüz, Fatih Pehlivanoğlu, Çağdaş Pesak, Mehmet Yarınbaşlangıç, İsa Üzer, Okan Gücün, Serdar Hakyemez, Atilla Sezer, Emre Kublay, Özgür Dizar, Vargın Yeke, Enis Kalpak, Özkan Dizar, Ercan Gökpınar,Umut Gedik,Atilla Çatanlar transfer edilerek kulübümüzün Erkek Büyük Sutopu takımının başarılarında önemli katkılar sağlamışlardır.Kulübümüze İlk yabancı oyuncu olarak 1996 yılında Sergei Grovoi ve Anotoly Zimarın taransfer edilmiş yine devam eden yıllarda Galaktion Laigatze, Aleksandre Kulain, Sergei Frolau, Dzmitry Vankevic, İgor Bosnic, Otori Nedekontsev, Oleg Astanın, Mihajlino Arızanovic Erkek Büyük sutopu takımımızda yer almışlardır.

Kadın Sutopu takımında başarılara imza atan eski, yeni sporcularımızdan bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz (kızlık soyadları ile) ;

  • Ahsen Girginer,
  • Ayşem Yılmaz,
  • Başak Su Başel ,
  • Begüm Özbakış,
  • Berna Tüzün,
  • Ceyda Cankat,
  • Deniz Genç,
  • Ebru Durmuş,
  • Ebru Ergenç,
  • Ebru Tuncer,
  • Ece Gül Aydoğan,
  • Ece Ok,
  • Elif Akın,
  • Elif Girdi,
  • Emre Koyuncuoğlu,
  • Eser Aksan,
  • Fatma İdrisoğlu,
  • Fidan Tuzlakoğlu,
  • Filiz Fındık,
  • İnci Can,
  • Larisa Yücel,
  • Lerna Bergciyan.
  • Müge Yıldırım,
  • Nilüfer Uzunoğlu,
  • Nurşen Kocayaş,
  • Reyhan Ergün,
  • Roya Şinasi,
  • Selin Çizmeciyan,
  • Sevim Yelda Gürkan,
  • Stefani Berberoğlu,
  • Şebnem Kandemiroğlu,
  • Zuhal Yalçın,

Sualtı Takımı

1963-1995 yılları arasında sualtı takımlarımız birçok yarışmada ferdi ve takım şapiyonlukları kazanmıştır. Bu dalda önemli sporcularımız olarak;

  • Barbaros Çeliköz,
  • Birol Öztürk,
  • Coni Kaliç,
  • Hasan Çelik,
  • Hüseyin Ali Ulu,
  • Kamer Anderikyan,
  • Kamer Özçubukcuyan,
  • Karlo Tarinas,
  • Kristian Raymund,
  • Levent Uyanık,
  • Mario Tarinas,
  • Pietro Kaliç,
  • Saki Uğurlu,
  • Şükrü Genç,
  • Zeynel Sezgün,
  • Zoğraf Bedikyan’ı sayabiliriz.

Antrenörlerimiz

Kuruluşun ilk yıllarında Antrenör olarak ;

  • Abdurrahman Yıldız,
  • Akif Sözeri,
  • Çakın Akçor,
  • Demet Görgünı,
  • Emre Koyuncuoğlu,
  • Erdal Bozkır,
  • Golyo Çalmof,
  • Haluk Emcioğlu,
  • Holger Kırsche,
  • Ivan Popov,
  • İbrahim Sulu,
  • Korhan Seçilmiş,
  • Lütfü Atamer,
  • Muhammet Top,
  • Nurettin Baykal,
  • Selahattin Türkmen,
  • Serap Bayrak,
  • Şükrü Kapısız,
  • Ümit Oğuzoğlu,
  • Zafer Atamer antrenör olarak görev yapmışlardır.

Sutopu dalında çeşitli yıllarda;

  • Ahmet Sulu,
  • Alp Olcaytu,
  • Arif Talay,
  • Darko Miyodrak,
  • Ivan Popov,
  • İbrahim Sulu,
  • Kerem Olcaytu,
  • Konstantinos Vamvakaris,
  • Levent Sağlam,
  • Orhan Erbelger,
  • Savaş Türk,
  • Selahattin Türkmen,
  • Winko Rossi
Top