TARİHÇE

ANA SAYFA
KULÜP
TARİHÇE

Adalar Su Sporları Spor Kulübü, 1963 yılında İstanbul-Adalar ilçesinde Burgazada’da su sporları dalında kurulan ve federe olan ilk spor kulübüdür.

Kısa adı ASSK’dır. Renkleri kırmızı, beyaz ve laciverttir.

Adalar Su Sporları Spor Kulübü’nün kuruluş amacı ve öyküsü

Burgazada’da bir su sporları kulübü kurma düşüncesinin ortaya çıkış nedeni, Ada’da yaşayan yerli nüfusun çocukları ve gençleri ile Ada’ya yaz tatili için gelen ailelerin çocuklarının uzun yaz tatili süresince gayesiz ve boş oyalanmalar içinde zamanlarını geçirmeleri yerine, bu çocukları beden ve ruh gelişimlerini sağlayacak olan sportif aktiviteler ile uğraşmalarını temin ederek onlar için daha yararlı edinimler kazanmalarını sağlamak ve bu şekilde onları büyüme çağlarında edinebilecekleri kötü alışkanlıklardan da uzak tutmaktı. İşte bu düşünce ve amaç doğrultusunda, 1962 yılında Burgazada’da Turgut Egemen Bey’in öncülüğünde bir su sporları kulübü kurulması çalışmalarına başlandı. Bu arzu ve düşünceyi gerçekleştirmek için bir araya gelen Turgut Egemen, Dr. Ahmet Erbelger, Mehmet Oğuzoğlu, Coni Kaliç, Sven Berg, Sezai Elgin, Hüsnü Uzunoğlu, Ali Mansur, Fikret Güvenç, İbrahim Akman, Maya Grünberg, İzak Goldenberg ,Golyo Çalmof, Hristo Kifidis, Spiridon Etnopulos , Albert Albohayre, Sofo Can, Yener Yılmaz, Enver Uzunoğlu, Osman Erbelger gibi Ada sakinlerinin öncüleri, dönemin Donanma Komutanı olan Em. Koramiral Kemalettin Bozkurt Paşa, Adalar Kaymakamı Ahmet Tosun, Adalar Belediye Şb. Müdürü Nurettin Kayabölen gibi mülki idarecilere bu düşüncelerini anlatarak onların da bu fikre katılmaları ve destek vermeleri neticesinde, bu değerli mülki idarecilerin de içinde bulunduğu 28 kurucu üyeli Adalar Su Sporları Spor Kulübü Derneği 14.02.1963 tarihinde resmen kurulmuş oldu.

Kurucu Üyeler, Derneğin Kuruluş amacını Dernek Tüzüğünün 4.Maddesinde yer alan Derneğin Konu ve Amacı başlığındaki ilk fıkrasında “Üye ve sporcularını, su üstü ve sualtı dallarında (Yüzme, Sutopu, Yelken, Sualtı) bir okul disiplini altında öğretmen ve antrenörler nezaretinde yetiştirmek, sporcuların belirtilen branşlarda müsabakalara iştirakini sağlamak” şeklinde belirterek tanımlamışlardır.

Kulübün kurulduğu yer, İdari ve spor tesislerinin yapılması ASSK Derneği resmen kurulduktan sonra amacına uygun tesislerin yapılabileceği en uygun yerin, Burgazada\’nın doğu ucunda yer alan ve Moloz mevkii olarak adlandırılan taş döküntülük alanın olduğu kanaat ve kararına varılarak, İstanbul Belediye Başkanlığı, Adalar Kaymakamlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının da yardımları ile Moloz döküntülerinin üzerine yapılan alan düzenlemesi ile elde edilen 2500 m2 bir saha’ya ahşap malzemeden ilk basit kulüp tesisi ve spor odaları yapılmış ve denizden kazıklarla çevirme 50×25 ölçülerinde bir yüzme havuzu da inşa edilerek kulüp tesisi 27.07.1963 yılında resmen açılmıştır. Bu tarihten 2-3 yıl sonra 1965-66 yıllarında kulüp yine ahşap malzemeden tek katlı idari binasına ve lokanta, büfe gibi tesislerine kavuşmuş ayrıca denizden çevirme yüzme havuzu daha uygun bir şekilde sağlam malzemelerle yenilenerek ucuna bir kule atlama kulesi de inşa edilmek suretiyle hizmete sunulmuştur. Kurulduğu tarihten itibaren 1970’li yılların ortasına kadar Yüzme – Sutopu ve Atlama dallarındaki hemen hemen tüm müsabakalar ve şampiyonalar ASSK’nin havuzunda yapılmıştır. 1972 yılında tesislerin kara kısmına açık yüzme havuzu ve spor kondisyon odası yapılarak sporcuların daha randımanlı çalışması için hizmetine verilmiştir.

Dr.Ahmet Erbelger Dr.Ahmet Erbelger

İlk Kulüp Başkanımız

Kulübümüzün ilk Başkanı Dr.Ahmet Erbelger Bey’dir. Bu değerli başkanımız 27.07.1963 yılında kulübün açılış konuşmasını yaptığı sırada, spor ve insan sevgisi ile dolu olan kalbi kulübün açılış sevinci ve heyecanına yenik düşerek kulübümüzün içinde yaşamını kaybetmiştir.

Dr. Ahmet beyin beklenmeyen bir zamanda ani vefatı üzerine kulübümüzün Başkanlığı’na , kulübün kurulması fikrini ortaya ilk olarak atan ve kuruluş çalışmalarında da öncülük eden ve sonraları kulübün gelişmesine çok emek verecek olan Turgut Egemen Bey getirilmiştir.

Turgut Egemen Turgut Egemen

ASSK’nın İlk Spor Çalışmaları ve Başarıları

Adalar Su Sporları Spor Kulübü kurulduğu ilk yıllarda, ada çocuğunun denize olan yakınlığı ve yeteneğinin iyi eğitimle birleştirilmesi sonucunda, kulübün açıldığı 1963 yılından hemen 1 yıl sonra yüzme dalında Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde Türkiye Şampiyonu olmuş, 1965 yılında ise yüzme ve sutopu şampiyonalarında yine Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde Türkiye Şampiyonu olma başarısını göstermiştir. İlk yıllarda elde edilen bu başarılar tüm gözleri yeni kurulan ASSK’ya çevirmiş ve bu kadar kısa sürede gerçekleştirilen bu ilerleme, su sporları camiasında takdir kazanmıştır.

Top